TÜBİTAK Ulusal Lider Araştırmacılar Programı Desteği

by Barış Darcan | Oca 19, 2021
TÜBİTAK Ulusal Lider Araştırmacılar Programı tarafından desteklenmeye layık görülmüştür

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Özgür Atalay’ın “Düşük Ayak Sendromu için Tekstil Tabanlı Robotik Yapıların Geliştirilmesi” adlı projesi TÜBİTAK Ulusal Lider Araştırmacılar Programı tarafından desteklenmeye hak kazandı.  1.970.000 TL bütçeli projede, toplam beş doktora ve doktora sonrası araştırmacıya burs desteği sağlanacak.

Örme teknolojisi kullanılarak, tekstil tabanlı sensör entegreli pnömatik aktüatörlerin üretilmesi hedeflenen projede, aktüatörlerin gereken hareketleri yapabilmesi için sahip olması gereken anizotropik özellikler ve sensör entegrasyonu kumaş üretimi sırasında sağlanacak. Oluşturulacak yumuşak robotik yapılar düşük ayak sendromunun tedavisi için geliştirilerek test edilecek. Projenin beklenen sonuçlarının, nöromüsküler engelli kişilerin ayak fonksiyonlarının iyileştirilmesine katkıda bulunması öngörülüyor. Bu projenin başarılı bir şekilde tamamlanması, Türkiye'nin yumuşak robotik ve tıp alanındaki rekabetçiliğine katkıda bulunarak yeni teknolojilerin oluşturulmasına da vesile olacak.

atalay_ozgur

İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi, İstanbul’da tekstil mühendisliği eğitimi veren ilk öğretim kurumudur, ayrıca Türkiye’deki en iyi tekstil mühendisliği bölümleri içerisinde en önde gelenlerindendir. Tekstil Mühendisliği Bölümü, ilk olarak 1955 yılında Makine Mühendisliği içinde tekstil kürsüsü adı altında kurulduktan sonra günümüzdeki adını ve bağımsız statüsünü 1983 yılında almıştır. 2004 yılı Aralık ayında ise Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesinin kurulmasıyla, Tekstil Mühendisliği Bölümü bu fakültenin altında işlevini sürdürmektedir.

abet

İTÜ Tekstil Mühendisliği Lisans Programı, ABET Mühendislik Akreditasyon Komisyonu (EAC) tarafından akredite edilmiş bir programdır, www.abet.org(Kriter: Genel Kriterler). İTÜ Tekstil Mühendisliği Lisans Programının akreditasyonu ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen bağlantıyı ziyaret ediniz: https://tekstil.itu.edu.tr/egitim/akreditasyon/abet